Харьковский областной ТЦК и СП

На Харківщині громадяни трьох країн Європи вшанували Героїзм визволителів України

   У селищі Соколове Харківської області відбулися урочистості з нагоди 75-річчя з дня збройного протистояння вояків 1-го окремого Чехословацького батальйону союзницьких військ гітлерівським військам. Близько тисячі осіб зібрав даний захід із трьох країн Європи: Чеської Республіки, Словацької республіки та безпосередньо України.

    Аби вшанувати пам'ять своїх земляків - визволителів української землі до Соколова прибула делегація Чеської Республіки на чолі з міністром оборони даної держави Карлою Шлехтовою. Разом із посадовцем прибуло понад 200 осіб з числа  представників чеського оборонного відомства, дипломати,військові аташе, члени громадської організації «Sokolovoo.p.s.» (ЧеськаРеспубліка), родичи учасників бойових дій в роки ІІ-ї Світової війни. Також у важливому заході заходах взяли участь представники місцевих органів самоврядування та десятки військовослужбовців Харківського гарнізону.

    Так, ще у Харкові почесні гості ознайомились з історичними пам'ятками Другої Світової війни, пов'язаними з чехословацьким батальйоном, який взяв участь у битві біля села Соколово Зміївського району, поклали квіти до братської могили на вулиці Літературній, де поховано близько 900 невідомих воїнів різних національностей, які загинули під час визволення Харкова. Одягнені у військову форму тих часів чехи пройшли маршем перед пам'ятним місцем і вшанували хвилиною мовчання полеглих у боротьбі з фашистськими загарбниками. Перед гостями виступила заступник Харківського міського голови Світлана Горбунова-Рубан.

    Також чеська делегація відвідала будівлю, на якій встановлена меморіальна дошка командиру роти 1-го Чехословацького окремого піхотного батальйону Отакару Ярошу, який самовіддано загинув у битві під Соколовим 8 березня 1943 року. Іноземні гості побували і у дворі будинку, де 75 років тому командир Чехословацького окремого піхотного батальйону Людвіг Свобода зачитав наказ про висування батальйону до села Соколове.

    Переїхавши до селища Соколово Зміївського району, чехи, словаки та українці взяли участь у мітингу-реквієму, який було відкрито виконанням Державних Гімнів трьох країн музикантами військового оркестру  Харківського національного університету Повітряних сил імені Івана Кожедуба. А потім усі присутні вшанували хвилиною мовчання усіх Героїв полеглих у боротьбі з фашистськими загарбниками та поклаликвіти та вінки до пам'ятника загиблим воїнам.

    - Підполковник Людвіг Свобода та надпоручик Отакар Ярош, які командували чехословацьким підрозділом, стали справжніми воїнами-інтернаціоналістами, звільняючи Україну від німецької пошесті, вони наближали й час великої перемоги. Дякую українцям за вшанування пам'яті наших воїнів, за бережне ставлення до їхніх поховань, - наголосила у своєму виступі пані Карла Шлехтова.

     Після урочистого мітингу почесні гості оглянули Музей бойовогобратерствав Соколовому, скуштували солдатської каші, приготовленої військовими кухарями та поспілкувалися із пересічними українцями.

 - Бій під Соколово - є зразком мужності та самовідданості. Також важливе значення цього епізоду Другої Світової війни відіграє в плані військово-патріотичного виховання дітей та молоді. Адже 75 років тому дружні народи подали приклад бойового братерства, - зазначив начальник Харківського гарнізону полковник ЮрійКалгушкін.

     До речі, разом із іншими силовиками за безпеку гостей на даному заході відповідали військовослужбовці Харківського зонального відділу ВСП у Збройних Силах України. Завдяки їхнім старанням все відбулося організовано і своєчасно.

    На завершення офіційної частини урочистостей, на околиці селища Соколове відбулася реконструкція легендарного бою. У якості вояків двох протидіючих сторін виступили члени декількох військово-історичних клубів України та Чехії.

    Довідка. Бій під Соколово - битва Другої Світової війни радянських та чехословацьких військ з німецько-фашистськими військами, яка тривала з 8 по 13 березня 1943 біля села Соколове Харківської області. У цій битві брав участь 1-й Чехословацький окремий піхотний батальйон, що став першим чехословацьким підрозділом, який у ході Другої світової війни вступив у бій з німецькими військами.

    8 березня 1943 року батальйон прийняв перший бій з німецько-фашистськими військами, в ході якого було знищено близько 300 солдатів й офіцерів противника, 19 танків та 6 бронетранспортерів з автоматниками. Втрати батальйону склали 112 бійців і командирів загиблими, 106 - пораненими. Зазнали втрат також радянські частини, що билися проти гітлерівців спільно з чехословацькими воїнами.

     За мужність і героїзм 84 бійці батальйону були нагороджені радянськими орденами й медалями. Ще 87 бійців отримали державні нагороди Чехословаччини.

Перегляд відео-сюжету тут