Харьковский областной ТЦК и СП

Круглий стіл в оперативному командуванні "СХІД"

В оперативному командуванні «Схід» обговорили проблему упередженого ставлення до військовослужбовців у ході досудового слідства та суду

В управлінні оперативного командування «Схід» було проведене засідання «круглого столу» під час якого офіцери управління оперативного командування «Схід», повітряного командування «Схід», військові комісари, командири військових частин та їх заступники обговорили стан справ із дотриманням прав військовослужбовців у ході досудового слідства у кримінальних провадженнях та під час розгляду справ судами.
Основна увага під час обговорення стосувалася безумовного дотримання принципу презумпції невинуватості, адже широкого розповсюдження набули випадки порушення прав військовослужбовців, яких ще до винесення судом законного рішення було публічно оголошено винними у скоєнні злочину чи правопорушення.
Іншою темою, яку обговорили під час засідання, стала ініціатива Президента України винести на розгляд Верховної Ради України законопроекту про військовий суд. 
На думку учасників «круглого столу» відновлення діяльності військових судів зможе забезпечити більш якісний розгляд справ військовослужбовців, адже досвідчений і обізнаний із вимогами керівних документів та Статуту військовий суддя буде мати більше можливостей винести правосудне рішення ніж його цивільний колега.
Крім цього, розгляд справ військовослужбовців у військових судах мінімізує можливості здійснення тиску на суд, як це відбувається у судах загальної практики. Прикладом цього є низка судових процесів, які набули широкого суспільного резонансу через нав’язану упереджену позицію щодо винуватості військовослужбовців, які постали перед судом.
При цьому засоби масової інформації, широке коло громадських та політичних рухів часто не обмежують себе у методах і засобах висловлення своєї позиції до суду чи конкретного судді щодо винуватості або невинуватості військовослужбовця, водночас, навіть не виступаючи стороною судового процесу.
Ще однією темою, якої торкнулися учасники обговорення, став розроблений Міністерством оборони України законопроект про військову поліцію. Якщо законопроект, який нині перебуває на розгляді в Адміністрації Президента буде затверджений у парламенті, військова поліція матиме право проводити досудове розслідування.
Наразі якість проведення досудових розслідувань викликає багато нарікань з боку військовослужбовців, особливо у зоні проведення антитерористичної операції, де зустрічаються прояви побутового сепаратизму та упередженого ставлення до військовослужбовців Збройних Сил України з боку представників місцевих слідчих органів, тому створення військової поліції є дієвим інструментом захисту прав військовослужбовців у ході досудового слідства.
Учасники «круглого столу» схвально оцінили законодавчі ініціативи щодо створення військової поліції та системи військових судів, однак, зазначили про назрілу необхідність створення військової адвокатури для забезпечення прав військовослужбовців на кваліфікований захист.
За результатами засідання «круглого столу» було ухвалено рішення щодо ініціювання подібного обговорення у інших органах військового управління Збройних Сил України з метою вироблення та впровадження дієвих механізмів юридичного захисту військовослужбовців під час досудового слідства та забезпечення неупередженого ставлення до них під час розгляду справ судами.