Харьковский областной ТЦК и СП

«Союзники хочуть, щоб Україна стала історією успіху»

Александер Вінніков, голова Представництва НАТО в Україні:

«Союзники хочуть, щоб Україна стала історією успіху»

Хто краще за іноземних експертів, а особливо представників НАТО може оцінити процеси реформування, що відбуваються в нашому війську, надто зараз — в умовах гібридної війни? Чим допомагають трастові фонди НАТО, які перспективи нашої співпраці з Альянсом? Відповіді на ці та інші запитання читачам «Народної армії» дав голова Представництва НАТО в Україні Александер Вінніков

— Як ви оцінюєте стан реформування Збройних Сил України: пріоритети, складнощі та, головне, ключові результати поточного року?

— Потрібно визнати, що починаючи з 2014 року та впродовж наступних років Збройні Сили України пройшли складний шлях. Як результат — їхні тактичні й технічні спроможності помітно зросли, вони продовжують отримувати підтримку в межах програм з навчання та оснащення від низки країн—членів НАТО. Міністерством оборони успішно проведено певні невідкладні заходи, необхідні для посилення оборонного потенціалу України.

Але ми вважаємо, що сьогодні пріоритетом має бути системна реформа та модернізація сектору безпеки та оборони України в цілому. Це є основою комплексного огляду сектору, що розпочався з нової Стратегії національної безпеки і завершився ухваленням нового Стратегічного оборонного бюлетеня (СОБ), що є дорожньою картою оборонної реформи України до 2020 року, та Державної програми розвитку Збройних Сил України.

Проведення передбачених у СОБ реформ щодо спроможностей сил оборони у сфері підготовки, планування та забезпечення сил необхідне не тільки для досягнення стандартів та принципів НАТО, але й для формування ефективного сталого підходу на оперативному рівні. НАТО допомагає Україні в модернізації структури сил оборони, системи командування і управління, в реформуванні системи логістики, обороноздатності, планів і процедур.

Україна має унікальне вікно можливостей для впровадження суттєвих довгострокових реформ і продемонструвала політичну волю до залучення в цей складний, але необхідний процес. Саме тому зусилля НАТО зосереджуються на системних, комплексних підходах, які допоможуть Україні забезпечити стабільність та незворотність таких трансформацій. Важливо усвідомлювати, що впровадження найкращих євроатлантичних норм та практик передбачає принципову зміну менталітету, способів функціонування та взаємодії інституцій.

— Які масштаби співпраці України з трастовими фондами, чи передбачається їхнє збільшення?

— НАТО надає практичну підтримку Україні, спираючись на широкий досвід наших союзників та враховуючи унікальні складні обставини, з якими сьогодні стикається Україна.

І тут ми говоримо не лише про трастові фонди. Для цього Альянс застосовує багато інструментів, включених до Комплексного пакету допомоги, що був затверджений під час саміту НАТО у Варшаві 2016 року. Він містить понад 40 адаптованих заходів із підтримки у 13 ключових сферах, зокрема консультації експертів НАТО. Пакет також передбачає реалізацію програм з розвитку потенціалу та можливостей у межах 10 трастових фондів на загальну суму близько 40 млн євро.

Шість із цих трастових фондів були засновані вже після початку агресії проти України. Цільові фонди, що працюють у таких сферах, як логістика, комунікації, кіберзахист, знешкодження вибухонебезпечних пристроїв, залишаються потужними практичними механізмами співпраці для розвитку оперативних спроможностей і допомоги щодо комплексних трансформацій у Збройних Силах України.

Зокрема сотні відкритих стандартів НАТО, найкращі практики і досвід, набутий союзниками, були надані Україні за проектом обміну знаннями. Ми допомагаємо створити Центр реагування на кіберінциденти для відстеження ситуації у сфері кібербезпеки. Також працюємо над запровадженням в Україні сучасної системи ситуаційної обізнаності та системи безпечних комунікацій, робимо внесок у розвиток спроможностей України у сфері кодифікації і стандартизації, надаючи спеціалізоване обладнання і програмне забезпечення. А ще ми допомагаємо Україні безпечно утилізувати застаріле та небезпечне озброєння і боєприпаси.

Наш цільовий фонд у галузі медичної реабілітації надає як інституційну, так і індивідуальну підтримку пацієнтам, особливо зосереджуючись на реабілітаційних проектах і протезуванні. На сьогодні підтримуються шість українських медичних реабілітаційних закладів, які забезпечуються сучасним обладнанням. Сотні поранених чоловіків і жінок — військовослужбовців пройшли реабілітацію під егідою цього фонду, 80 з них змогли побувати у спортивних таборах, а четверо отримали змогу долучитися до 41-го марафону морської піхоти США. Позаминулого тижня завдяки підтримці НАТО українська команда вперше взяла участь в «Іграх нескорених-2017» у Торонто, тріумфально здобувши 14 медалей, з яких 8 — золоті.

Під час візиту Північноатлантичної ради до Києва в липні цього року союзники ознайомилися з ходом реалізації КПД та привітали прогрес у проведенні заходів підтримки. На сьогодні започаткування нових трастових фондів не планується, але НАТО продовжує розглядати можливості для поглиблення нашої співпраці і підтримки України.

— Оцініть, будь ласка, внесок України у заходи, що проводяться під проводом НАТО, та розкажіть про найближчу перспективу для ЗСУ щодо співпраці з арміями країн — членів НАТО.

— Україна здавна робить активний внесок у гарантування євроатлантичної безпеки, надаючи війська до складу спільних миротворчих місій із країнами НАТО та іншими державами-партнерами. Попри російську агресію, Україна продовжила брати участь в операціях і місіях під проводом Альянсу.

Одна з важливих цілей нашої співпраці — розвиток оперативних можливостей України та набуття сумісності з силами НАТО за допомогою широкого спектру заходів і військових навчань, організованих за програмою «Партнерство заради миру» (Partnership for Peace). Деякі з них проводяться в Україні. Навчання дають військовим можливість потренуватися для виконання миротворчих операцій та набути практичний досвід.

Наше співробітництво охоплює широке коло галузей, включаючи реформування сектору безпеки і оборони, операції з підтримання миру, планування на випадок надзвичайних станів цивільного характеру, соціальну адаптацію колишніх військовослужбовців, питання науки і довкілля, економічну безпеку, громадську дипломатію, стратегічні комунікації, співпрацю з парламентом — і це не вичерпний перелік. До кінця року ми плануємо провести у Брюсселі засідання двох спільних робочих груп — з питань оборонної реформи та оборонно-технічного співробітництва, під час яких ми обговоримо актуальні питання нашої співпраці.

26 жовтня у Варшаві відбудеться семінар з питань кризового і стратегічного менеджменту в умовах гібридної війни, що стане першим заходом у межах Платформи Україна—НАТО щодо подолання гібридних загроз. Також наприкінці жовтня ми плануємо проведення Днів НАТО у військових навчальних закладах Києва, Харкова та Одеси.

Програма нашої співпраці є дуже насиченою. Важливо, щоб імпульс реформ підтримувався та став ще інтенсивнішим. Союзники хочуть, щоб Україна стала історією успіху. Вони переконані, що суверенна, незалежна і стабільна Україна, неухильно віддана демократії і верховенству права, має першорядне значення для євроатлантичної безпеки. Успішна, сучасна та щаслива Україна є також найкращою відповіддю на російську агресію.

«Народна армія»